Tel. 728-225-747 / 660-233-332 kontakt@renowacja-podlogi.pl

Jak prawidłowo dbać o parkiet?

Odpowiednia pielęgnacja parkietu zapewnia mu nie tylko piękny i elegancki wygląd, ale także zapobiega zniszczeniom powstającym podczas jego użytkowania. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jak prawidłowo należy czyścić parkiet, aby móc cieszyć się nim długie lata i uniknąć szybkiej renowacji. Wystarczy jeśli od początku montażu parkietu będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

Pierwszą z nich jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, która powinna wynosić od 17 do 24˚C oraz jego wilgotność utrzymująca się w granicach od 45 do 60 %. Warunki te są niezwykle istotne ze względu na budowę drewna, które pochłaniając bądź oddając wodę może się kurczyć lub rozszerzać, a to z kolei prowadzi do odkształcania się poszczególnych elementów podłogi. W okresie zimowym warto używać w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza, ponieważ wówczas jego wilgotność spada. Należy uważać również na wnętrza klimatyzowane, w których może wystąpić również zbyt niska wilgotność powietrza.

Nie należy zapominać również o umieszczaniu pod meblami podkładek filcowych, szczególnie tymi, które są często przesuwane jak np. krzesła. Podkładki te chronią bowiem parkiet przed uszkodzeniami mechanicznymi (rysy, zadrapania).  

Dbajmy też o „manicure” naszych pupilów, zwłaszcza tych bardzo aktywnych, które swoimi pazurami mogą uszkodzić lakier parkietu.

Kolejną ważną czynnością jest regularne czyszczenie parkietu z kurzu i innych zabrudzeń np. piasku. Sprawiają one, że parkiet szczególnie w miejscach często używanych, ulega stopniowemu ścieraniu. W celu ograniczenia roznoszenia brudu przed drzwiami należy położyć chodnik lub wycieraczkę.

Czyszcząc parkiet wybierajmy sprawdzone środki chemiczne, aby nie spowodować żadnych szkód. Najlepiej używać do sprzątania wilgotnego mopa lub szmaty, ponieważ zbyt duża ilość wody z biegiem czasu spowoduje zniszczenie parkietu. Jeśli odkurzamy lub zamiatamy parkiet wybierajmy miękkie końcówki. Używając środków konserwujących należy rozprowadzić je równomiernie na całej powierzchni parkietu. 

Kompleksowe usługi parkieciarskie

Podłoga to ważny element każdego domu. Solidnie wykonana posłuży wiele lat, będzie przyjazna w użytkowaniu i pieknie wyglądać. Zapraszamy do kontaktu.